Aktualności

29 grudnia 2022

Podziękowania za udział w projekcie „Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich”

Projekt „Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich” już za nami. 

Pragniemy serdecznie podziękować Nauczycielom oraz Uczniom, którzy wzięli udział w spotkaniu metodologicznym, zwiedzaniu Opery na Zamku w Szczecinie, spektaklu baletowym „Mały Książę” w choreografii Lucyny Zwolińskiej oraz w lekcjach wprowadzającej i podsumowującej z wykorzystaniem terenowej, mobilnej gry edukacyjnej „Planeta teatr” stworzonej z wykorzystaniem platformy ActionTrack. Dziękujemy również wszystkim pozostałym osobom zaangażowanym w projekt. To dzięki ich pozytywnej energii oraz zaangażowaniu możliwa była realizacja wszystkich założeń „Opery z klasą”.

Wierzymy, że dzięki projektowi udało się choć trochę wpłynąć na zmianę postrzegania opery wśród młodzieży jako miejsca niedostępnego, nudnego i niewartego odwiedzenia. Uczestnikom projektu życzymy, aby doświadczenia i wiedza zdobyte podczas jego realizacji procentowały w ich dalszym życiu zawodowym i kulturalnym.

Do zobaczenia w Operze na Zamku!

13 grudnia 2022

Spotkanie ewaluacyjne z nauczycielami zaangażowanymi w projekt „Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich”

W ubiegły czwartek (8 grudnia) w godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie ewaluacyjne, w którym udział wzięły zarówno osoby zaangażowane w organizację projektu „Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich”, jak również jego bezpośredni odbiorcy, czyli nauczyciele ze szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego. Spotkanie zostało przeprowadzone w formie online.

Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych działań w ramach projektu „Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich”. Projekt miał charakter pilotażowy i z tego względu opinie jego uczestników miały szczególne znaczenie dla organizatorów. Podczas spotkania nauczyciele mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami i opiniami. Dotyczyły one zarówno oczekiwań, które mieli przed udziałem w projekcie, jak i wrażeń po jego zakończeniu. Wszystkie uwagi i komentarze znalazły się na tablicy Miro, której powstawanie w czasie rzeczywistym śledzić mogli uczestnicy spotkania.

W drugiej części nauczyciele mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat możliwości wykorzystania gier i grywalizacji w działaniach edukacyjnych. Wśród komentarzy najczęściej powtarzał się ten, że mobilna gra terenowa okazała się świetnym narzędziem dydaktycznym – również z punktu widzenia uczniów.

7 grudnia 2022

Lekcje podsumowujące w szkołach biorących udział w projekcie

Już trzeci dzień trwają lekcje podsumowujące w szkołach biorących udział w projekcie „Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich”.

W tym tygodniu lekcje odbyły się w szkołach średnich w miejscowościach Choszczno, Dębno oraz w Kaliszu Pomorskim. Dla nauczycieli była to okazja, aby w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą podczas warsztatów kompetencyjnych w Operze na Zamku. Dzięki specjalnie przygotowanemu scenariuszowi lekcji nauczyciele wykorzystali innowacyjne narzędzie edukacyjne, jakim jest mobilna gra terenowa.

Z kolei uczniowie przekonali się, jak ciekawe mogą być lekcje z wykorzystaniem nowych technologii. Wiedzę o operze zdobytą w trakcie trwania projektu utrwalali grając na terenie szkoły w mobilną grę terenową na swoich smartfonach. Gra „Planeta teatr” została zaprojektowana w edytorze ActionTrack w oparciu o spektakl „Mały Książę”.

➤ Obejrzyj galerię zdjęć dokumentujących przebieg lekcji

13 października 2022

Witamy klasy w Operze na Zamku!

Dziś 300 uczniów z zachodniopomorskich szkół średnich biorących udział w projekcie „Opera z klasą – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół średnich” odwiedziło Operę na Zamku. Przed nimi wyjątkowe spotkanie ze sztuką podczas spektaklu „Mały Książę” w choreografii Lucyny Zwolińskiej.

➤ Obejrzyj wideorelację z realizacji projektu

1 października 2022

Za nami warsztat dla nauczycieli!

Za nami warsztat kompetencyjny dla 12 nauczycieli ze szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego. Edukatorzy biorący udział w warsztacie dowiedzieli się o możliwościach wykorzystania grywalizacji oraz mobilnych gier terenowych na fińskiej platformie ActionTrack w edukacji szkolnej. Warsztat poprowadziły Justyna Rudnicka oraz Natalia Kościńska z Good Games.

➤ Przeczytaj relację z warsztatów